Selam sevgili dostlarım. Okuyacağınız bu makalemde çok önemli olduğunu düşündüğüm bir konuya değindim. Malum Telif Hakkı İhlali bu ara bir hayli yaygınlaşan problemlerden bir tanesi. Telif Hakkı Nedir, Telif Hakkının İhlali gibi önemli noktaları sizlere anlatmak istedim.

Telif Hakkı Nedir?

Telif Hakkı, bir kişinin ürettiği ve tasarladığı herhangi bir şeyin hukuki olarak kendisine verilen hakların bütününe denilmektedir.  Telif Hakkı, ortaya çıkarılan ürünü koruma amaçlı sağlanan bir haktır aynı zamanda. Yani; Başka bir kişinin, sizin ortaya çıkardığınız projeyi izinsiz yahut çalıntı bir şekilde kullanmasını engelliyor.

Telif Hakkını İhlal Edersek Ne Olur?

Telif Hakkını İhlal Etmek, hırsızlık ile eş değerde bir suçtur. Çünkü;  Telif hakkını ihlal eden kimse ürünü ortaya koyan kişinin emeğini ve tasarımını çalmış olur. Bundan ötürü olarak da telif hakkını ihlal edersek belirli bir cezaya maruz bırakılırız. Bu ceza ihlalin kategorisine göre değişiklik gösteriyor. Yapılan ihlal, Türk Ticaret Kânunu kapsamına dahil ise hapis cezası ile sonuçlandırılırken, onun dışındaki ihlallerin maddi olarak 50.000 TL ile 150.000 TL arasında değiştiğini bilmemiz gerekmektedir.

telif hakki nedir 2 - Telif Hakkı Nedir?

Telif Hakkı Nasıl Alınır?

Telif Hakkını Almak, Fikir ve Sanat Eserleri Kânununun içerisine giriyor. Başvuruyu yaparken ise projeyi üreten kişi ya da kişiler yahut vekilleri aracılığı ile ibraz edilmesi (ortaya konulması, sunulması) gerekilen zorunlu olan belgeleri Telif Hakkı Genel Müdürlüğü’ne göndererek Telif Hakkını alabiliyorlar.

Kimler Telif Atabilir?

Orijinal bir eser oluşturup bunu halka sunan herhangi bir kişi otomatik olarak telif hakkına sahip oluyor. Eseri ortaya koyan kişi telif hakkı sahibi olarak eser üzerinde münhasır haklarına sahiptir. Ortaya sunulan projenin telif hakkını almış kişi projesinin çalınması durumunda karşısındaki kişiye projesini izinsiz kullandığı ve çaldığı için telif atabilmektedir.

Yani örneğin; Ben bir ürün ortaya koydum, bu ister sanal ortamda olsun ister elle tutulur gözle görülür bir şey olsun. Benim bu ortaya koyduğum üründe ilk başta emeğim var. Bunu çalan kişi otomatik olarak emeğimi ve ürünümü çalmış oluyor. Yukarıda da dediğim gibi hırsızlık ile eş değer.  Amman dikkat edin, böyle bir durumun sonuçlarının neler doğurabileceğini tamı tamına kestiremeyiz.

telif hakki nedir 1 - Telif Hakkı Nedir?

Telif Hakkı ile ilgili en önemli noktaları sizlerle paylaşmak istedim. Eğer ki tasarlayıp halka sunduğunuz bir projeniz var ise bunlar mutlaka bilmeniz gereken hususlar. Ürününüz ortaya çıkarılmadan (herkese açık hale getirilmeden) önce ne kadar önemli bir değer taşıyorsa, ortaya çıkarıldıktan (herkese açık hale getirildikten) sonra da bir o kadar değer taşır. Bu yüzden projenizi sürekli gözetim altında tutun ve çalıntı olması durumunda direkt şikayette bulunun.
Dilerim ki böyle bir durumla karşı karşıya kalmazsınız. Sağlıcakla kalın.

Author

Pek az özelliği olan melankoli ve süper kahramanlığa eğilimli bir adam.

3 Yorum

  1. Ülkemizde maalesef telif hakkı kavramından habersiz insanlar çok fazla. Özellikle internet aleminde içerik ve sanat eseri niteliğinde olan çalışmaların kopya edilmesi çok kolay olduğundan dolayı telif hakkı ihlalleri de çok fazla görünmekte.

Fikirlerinizi Merak Ediyoruz