Türkiye’nin en önemli ressamları denildiğinde akla ilk gelen isim kuşkusuz, dünyaca ünlü olan Osman Hamdi Bey’dir. 

19. asrın başlarında yaşayan ünlü ressamın Kaplumbağa Terbiyecisi isimli tablosu hala dünya üzerinde en çok konuşulan eserlerden biridir. Yine aynı dönemin insanı olan Turgut Zaim ise Anadolu kültürünü yansıtan Yörükler Köyü tablosu,  Avrupa resim sanatına bir tepki olarak ortaya çıkmış ve oldukça ün kazanmıştır.

Topkapı Sarayı Akağalar Kapısı tablosu ile ünlü olan Elif Naci’de aynı dönemin ressamları arasına girmiş ve 1987 yılında vefat etmiştir. Aynı türden eserler ile tanınan ünlü Türk ressamı Selim Turan ise aynı zamanda heykeltıraştır ve 1994 yılında vefat etmiştir.

Türkiye’nin En Önemli Ressamları, Ünlü Eserler

turkiye nin en onemli ressamlari kimlerdir 1 - Türkiye'nin En Önemli Ressamları Kimlerdir?

Kadın portresi denilince akla ilk gelen isim Hale Asaf, eserlerinde Türk kadınının güzelliğini anlatmaya çalışmıştır. 1938 yılında vefat eden Hale Asaf aynı zamanda bilinen ilk Türk kadın ressamımızdır.

Asıl mesleği asker ve bürokrat olan Şeker Ahmet Paşa’da Türkiye’nin en ünlü ressamları arasındadır. 1907 yılında hayata gözlerini yuman Şeker Ahmet Paşa’nın eserleri Paris Louvre müzesine kabul edilen ilk Türk Ressamdır.

Bunların dışında en ünlü Türk ressamları arasında Ozan isimli ünlü tablosu ile Bedri Rahmi Eyüpoğlu bulunuyor. Ünlü ressam, modern hayatı resimlere taşımış olan İbrahim Çallı’da bilinen Türk ressamlarımızdandır. Ancak Abidin Dino, Celile Hikmet, Mihri Müşfik gibi ünlü ressamlarımızda Sanat tarihimizin sayfaları arasında yerini alan isimlerdir.

Son Dönem Ünlü Türk Ressamları

Son Dönem Ünlü Türk Ressamları
Son Dönem Ünlü Türk Ressamları

Sadece eserleri ile değil yaşamı ile de adından çok söz ettiren Fikret Mualla, Türkiye’nin en önemli ressamları arasında bulunan ünlü bir isimdir ve ne yazık ki 1967 yılında vefat etmiştir.

İstanbul doğumlu olan ve tabloları dünyaca ünlü Türk ressam Burhan Cahit Doğançay’ın bilinen en önemli eseri paha biçilemeyen Mavi Senfoni tablosu 2009 yılında ünlü iş adamı Murat Ülker tarafından satın alınmıştır. Ancak Burhan Cahit Doğançay 2013 yılında vefat etmiştir. 2016 yılında vefat eden ve son dönem ressamlarından olan Adnan Turani ise yaşamı boyunca birçok ödül almıştır. Trio serisi ise ünlü ressamın en bilinen eseridir.

Böylece Türkiye’nin en önemli ressamları konusuna değinmiş olduk. Daha fazlası için takipte kalmayı unutmayın!

Author

Pek az özelliği olan melankoli ve süper kahramanlığa eğilimli bir adam.

2 Yorum

  1. Emeğinize sağlık günümüzün karmaşık sanat anlayışına bir ışık tutacak bu derlemeleriniz umarım daha geniş kitleler tarafından fark edilir ve okunur.

Fikirlerinizi Merak Ediyoruz