Futbol profesyonel anlamda hayatımıza gireli uzun zaman oldu. Futbolun yalnız oyuncuları olarak adlandırılan kaleciler galibiyet için oldukça önemli bir konumdadır. Türkiye’de geçmişten bugüne birçok kaleci yetişmiş ve profesyonel anlamda takımlarda yer almışlardır. Bunlar arasında pek çok isim bulunuyor. Şimdi Türkiye’nin gelmiş geçmiş en iyi kalecileri listesine yakından bir göz atalım.

Türkiye’nin Gelmiş Geçmiş En İyi Kalecileri Listesi

Engin İpekoğlu

Türkiye'nin Gelmiş Geçmiş En İyi Kalecileri Listesi - Engin İpekoğlu
Türkiye’nin Gelmiş Geçmiş En İyi Kalecileri Listesi – Engin İpekoğlu

Engin İpekoğlu 1961 yılının Haziran Ayında İzmir’de dünyaya gözlerini açtı. Profesyonel anlamda futbolculuk kariyerine Avusturya’da başlayan Engin İpekoğlu daha sonraki yıllarda , Beşiktaş, Fenerbahçe , Sakaryaspor gibi birçok takımın forması giydi. Özellikle Fenerbahçe’de forma giydiği süreç içerisinde kariyerinde göstermiş olduğu üstün performans sayesinde üst üste iki yıl boyunca Türkiye’nin en iyi kalecisi seçilmiştir.

30 Nisan 1995 tarihinde gerçekleşmiş olan Kayserispor maçında ayağında kırılma meydana gelen Engin İpekoğlu, futbolculuk kariyerini sonlandırmak zorunda kalmıştır. Gelmiş Geçmiş En İyi kalecilerden biridir.

Rüştü Reçber

Rüştü Reçber
Rüştü Reçber

2003 yılında dünyanın en iyi 3. Kalecisi seçilen Rüştü Reçber , performansları ile harika maçlar çıkarmıştır. 1973 yılının Mayıs ayında dünyaya gözlerini açan Reçber Beşiktaş , Fenerbahçe gibi birçok takımda forma giymiştir. Türk ve dünya kategorisi içerisinde en iyiler arasında yer alan Rüştü Reçber , FİFA 100 İçerisinde yer almayı başarmıştır.

Üstün başarıları sebebiyle 132 kez milli takımlara çağrılmıştır. Bunun yanı sıra Rüştü Reçber 120 kere A Milli Türkiye Takımında forma giyen bir oyuncu olmuştur.

Turgay Şeren

Turgay Şeren
Turgay Şeren

Derbi tarihinde en çok maça çıkmış olan Turgay Şeren, futbolculuk kariyerini Galatasaray’da tamamlamış kalecidir. Futbolculuk kariyeri boyunca 55 kere Fenerbahçe’ye karşı oynamış ve isminden söz ettirmeyi başarmıştır. 1932 yılında Keçiören’de doğan kaleci 2016 yılında hayata gözlerini yummuştur .

Şenol Güneş

Şenol Güneş
Şenol Güneş

Şenol Güneş 1952 yılında Trabzon’da dünyaya geldi. Yaklaşık olarak 15 yıl Trabzonspor’da kalecilik yapan oyuncu Türk milli takımı formasını ilk kez 1976 yılında giydi. Türk spor tarihinde bir ilk olarak geçen, birinci ligde bin yüz on iki dakika süreyle kendi kalesinde gol görmemesi sebebiyle en uzun süre gol yememe rekoru karşısına kendi adına yazdırmayı başardı.

Böylece Türkiye’nin Gelmiş Geçmiş En İyi Kalecileri konusuna değinmiş olduk. Daha fazlası için takipte kalmayı unutmayın!

Author

Pek az özelliği olan melankoli ve süper kahramanlığa eğilimli bir adam.

3 Yorum

  1. bu zamana kadar kariyer olarak en iyi türk kaleci Rüştü Reçberdir. Tabi ki Türkiye de performans olarak Şenol Güneş

Fikirlerinizi Merak Ediyoruz