5651 sayılı , sosyal medya şirketlerinin bir Türk temsilci atamasını zorunlu kılan kanun 1 Ekim 2020’de yürürlüğe girdi. Başlangıçta birçok platform bu gereksinimi karşılamasa da, kademeli olarak yapılan yaptırımlar sonrasında temsilci atama kararı aldılar. Facebook, gruba katılan son kişiydi. Sosyal medya devi, reklam yasağı yaptırımlarından bir gün önce kararını açıkladı. Ancak Türk heyeti, Twitter’ın reklam yasaklarına karşı yaptırımlarla karşı karşıya olduğuna inanıyor.

Twitter’a ek olarak Pinterest’in de temsilci atayamadığı için reklam yapması yasaklandı. Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, kişisel Twitter hesabında reklamı yasaklama kararını açıkladı. Kararın Sayan Resmi Gazetesi’nde yayımlandığı belirtildi; yasağın uygulanmasının BTK, BDDK ve Merkez Bankası gibi resmi kurumlar tarafından denetleneceğini vurguladı.

Türk heyetinin Twitter ve Pinterest’teki yaptırımları, reklam yasağı yürürlüğe girdikten sonra azaltılacak. Bant genişliği Nisan ayında% 50 azalacak. Hala belirlenmiş bir temsilci yoksa, bant genişliği bu sefer% 90 azalacaktır.

Twitter’ın kullanıcı tabanı Türkiye’de oldukça aktif. Reklam hizmetlerinin etkileri de yüksek, ancak Facebook veya Instagram kadar iyi değil. İşin garibi, Twitter’ın bant genişliği kısıtlaması yaptırımlarından önce nasıl önlemler alacağı.

Author

Pek az özelliği olan melankoli ve süper kahramanlığa eğilimli bir adam.

1 Comment

  1. Erdinç Gökdemir Yanıtla

    Twitter’a yasak gelirse bence ortalık karışabilir. Sonuç olarak tek kendimizi açıklayabileceğimiz yer orası sizin düşünceniz nedir enes hocam?

Fikirlerinizi Merak Ediyoruz