Bu içeriğimde ülser neden olur, nasıl tedavi edilir sorusuna değineceğim. Ülser mideyi ve on iki parmak bağırsağını, sindirim enzimlerinden korumakta olan mukus tabakasının azalması ile meydana gelen bir rahatsızlıktır.

Sindirim asitleri bu tabakalara zarar verir ve ülsere neden olur. Ülserin en yaygın nedeni; helicobacter pylori denen bakteri enfeksiyonudur.

Uzun süreli kullanılan bazı ilaçlar da ülsere sebep olabilir. Aynı zamanda sigara ve alkol kullanımı, dengesiz ve sağlıksız beslenme şekli, fazla tuz tüketimi, besinleri az ve kısa sürede çiğnemek, uzun süre aç kalmak, midenin fazla dolması, uykusuzluk problemi, yorgunluk, stres ve genetik faktörler ülserin oluşumuna zemin hazırlayabilir.

Hastaya ülser tanısı konulduktan sonra ülser ilaçları ile tedaviye başlanır. Bu ilaçlar mide asitlerini ve kişinin rahatsızlıklarını azaltmada yardımcı olur. İyileşmeyi hızlandırır. Ülser, ciddi boyutlara ulaşmışsa cerrahi operasyon gerekli olabilir.

Ülser Neden Olur, Belirtileri Nelerdir?

Ülser Neden Olur, Belirtileri Nelerdir
Ülser Neden Olur, Belirtileri Nelerdir

Mide de yanma ve ağrı, bulantı, kusma, iştahsızlık, kilo kaybı, şişkinlik ve gaz problemi, sık sık acıkma, yemek yedikten sonra oluşan mide ağrısı, hazımsızlık hali, ülserin belirtileri arasındadır.

Ülserin belirtileri biraz görüldüğünde tedaviye başlanmazsa ciddi belirtilerin ortaya çıkmasına neden olur ve kişi rahatsızlık yaşamaya devam eder.

Kanama, tıkanma, delinme gibi daha ciddi problemler oluşabilir ve böyle bir durumda acil olarak müdahale edilmesi gerekir. Bazı kişilerde ise hiçbir belirti olmadan kanama ya da delinme gerçekleşebilir.

Bu nedenle, hastalıkta erken teşhis ve tedavi çok önemlidir. Belirtiler fark edildiği an geç kalmadan bir doktora başvurulmalıdır.

Ülser Ağrısını Azaltmak ve Ülserden Korunmak İçin Ne Yapılmalıdır?

Ülser Ağrısını Azaltmak ve Ülserden Korunmak İçin Ne Yapılmalıdır?
Ülser Ağrısını Azaltmak ve Ülserden Korunmak İçin Ne Yapılmalıdır?

Ülser ağrısını azaltma ve ülserden korunma yolları mevcuttur. Öncelikle, sağlıklı ve dengeli bir beslenme düzeni sağlanmalıdır. Kızartma, fazla yağlı, tuzlu ve şekerli gıdalardan olabildiğince uzak durulmalıdır. Bol miktarda sıvı alınmalıdır.

Kafeinin aşırı tüketilmesi ülseri tetikler. Bu nedenle çay ve kahve tüketimi sınırlandırılmalıdır. Hafif ve buharda pişmiş yemekler tüketilmelidir.

Az miktarda ve sık sık beslenmeye dikkat edilmelidir. Mide uzun süre boş kalmamalıdır. Bu yüzden gün içerisinde ara öğünler ile beslenilmelidir.  Stresli bir yaşamdan mümkün olduğunca uzak durulmalıdır. Ülserin şiddetini azaltmak için tüm bunlara dikkat edilmelidir.

Böylece ülser neden olur, nasıl tedavi edilir konusuna değinmiş olduk. Daha fazlası için takipte kalmayı unutmayın!

Author

Pek az özelliği olan melankoli ve süper kahramanlığa eğilimli bir adam.

4 Yorum

  1. Merhaba Enes.! Öncelikle başarılarının devamını diler, her şeyin gönlünce olmasını temenni ederim. Web siteni bir webmaster forumunda gördüm ve ziyaret ettim ve çok başarılı buldum. Yorumu hangi sayfaya yazacağımı düşünürken en son yazına yazmaya karar verdim, artık yoklamalarında bende varım, umarım bir gün tanışma fırsatı buluruz.

    • Çok teşekkür ederim Selçuk bey. Güzel dilekleriniz ve düşünceleriniz beni çokça mutlu etti.
      O zaman aramıza hoşgeldin 🤩

  2. Merhaba gerçekten açıklayıcı ve akılda kalıcı olmuş bilgiler harika bu kadar detaylı yazı bulamadım özenle hazırlanmış ve faydalı bilgiler için teşekkür ediyorum 🙂

  3. Merhaba Ülser bazı arkadaşlarımda olurdu bunun sebebleri ise Nescafe asitli içecekler olduğunu hatta baharatların olduğunu söylerdi tecrübe sahibi bir abimiz hasta olanlara acil şifalar dilerim.

Fikirlerinizi Merak Ediyoruz