Yaklaşık olarak 3-4 senedir uyku problemi yaşıyor ve uykusuz kalıyorum. Durum böyleyken de denemediğim çözüm yolu kalmadı, soracak olursanız baya baya profesyonelleştim artık bu hususta. Neriman ablanın mahalle arasında söylediği tekniklerden tut kızları asi (ama özgür ruhlu) Rockçı Buse dahil olmak üzere hepsinin dediği teknikleri bir bir yaptım. Evet şunu tabii ki kabul ediyorum hiçbiri sağlıklı bir yol değil ancak, o an için bir iki saatlik uyku bile sana ilaç geliyor. Buna şükür diyip yolumuza bakmaya devam ediyordum. Şimdi diyeceksiniz tamam kardeşim çok güzel bir hikâyen var ama bizi sonuca ulaştır, tamam tamam daha fazla vakit kaybetmeden anlatmaya başlıyorum. – Kafein içermeyen yöntemlerde mevcut. –

[box type=”error” align=”” class=”” width=””]İçerisinde kafein olan yöntemleri tansiyon, kalp vb. rahatsızlıklara sahip olan arkadaşlar kesinlikle denemesin, amman diyim kalıcı uykuya ulaşma ihtimaliniz var..[/box]

Türk Kahvesi

En bilindik olan bu yöntemi 7 den 70 e hayır hayır abartısız herkesin bildiğini varsayıyorum. Ancak şunu söylemeden geçmek istemiyorum, aşırı derecede uykusuzsanız 1 fincan kesmiyor. Kesinlikle 2 ve 3 ü görmelisiniz. Bu arada vay ben içemem falan demeden içine şeker, süt eklemeden direkt kahvemizi içiyoruz.

Yeşilçay

Kahve kadar olmasa da yeşilçay da etkili bir uyku açıcı yoludur. Bu arada öyle markette satılan entel dantel sallamalardan bahsetmiyorum, aktarlarda bulunan otu olan dalı olan yeşilçaydan bahsediyorum.

Nefes Egzersizi

Bu yöntem benim en sık kullandığım yöntemlerden birisi 10 defa derin nefes alıp bırakmak. 10 sayısı hoşuma gittiği için dedim ne kadar isterseniz o kadar da yapabilirsiniz 🙂 Camın önünde ya da balkonda yapmanız tavsiye edilir.

uyku acma yontemleri 1 - Uyku Açma Yöntemleri

Şekerleme/Kestirme

Her gün neredeyse minimum 2 saat toplu taşımada vakit geçiren birisi olarak söylüyorum, kestirme yapabileceğiniz en güzel yer diyebilirim. Hele bir de cam kenarı bulduysanız ellerinizi çiçek pozisyonu yapar kafanızı cama yaslarsınız, güzelce kestirebilirsiniz.

Üşüyün

Evet evet yanlış duymadınız üşüyün. Üşüyün demişken yanlış anlaşılmaya mahal vermeyelim ellerinizi, ayaklarınızı soğuk suyla yıkarsanız vücudunuz daha dinç hale gelecektir. Deneyim konuşuyor olm burada. Hatta bir arkadaşım şunu söylemişti bir bezi soğuk bir suyla ıslatıp ense köküne koyarsanız hem baş ağırınızı hem de uykusuzluğunuzu bir nebzede olsa geçirebilirmiş.

Ara Öğün

Bur bir elma, armut vb. olur. Fındık, fıstık olur, her türlü çerez ve ‘bitter’ çikolata olur bunlar uykunuzu açmanızda yardımcı olacaktır. Amman diyim yanında kola içmeyi unutmayınız.

Pozisyon Değiştirin

uyku acma yontemleri 2 - Uyku Açma Yöntemleri

Oturduğunuz yeri değiştirin, varsa daha rahatsız hissedebileceğiniz bir sandalyeyi tercih ediniz. Şöyle bir şey okumuştum; vücut 7 dakika boyunca hep aynı pozisyonda durup hep aynı kaslar çalıştığında otomatik olarak uyku moduna girermiş.

En önemli olay ise kendinizi bir şeylere şartlandırmanız. Kendimden örnek verecek olursam “O iş bitmeden uyumayacaksın Enes!” dersem uyumam, kendinize emir vermeyi kendinizi şartlandırmayı bilmelisiniz.

[box type=”warning” align=”” class=”” width=””]Tekrar ediyorum kafein olan yöntemleri tansiyon, kalp vb. rahatsızlıklara sahip olan kişiler kesinlikle denememeli![/box]

 

Author

Pek az özelliği olan melankoli ve süper kahramanlığa eğilimli bir adam.

Fikirlerinizi Merak Ediyoruz