Varşova Polonya’nın başkentidir. Bu gezi rehberini okumadan Varşova’da gezi planlamanızı tavsiye etmiyoruz.

Varşova kendini çok geliştiren ve bir o kadar da eski yapılara sadık kalan bir şehirdir. Bir defa Varşova’ya uğradınız mı aradan aylar yıllar geçse de içinizde özlem ve tekrar gitme isteği uyandıran bir şehirdir.

Varşova 2.Dünya Savaşında Hitler’in saldırısına uğramış bir Doğu Avrupa başkentidir. Kendine has kültürleri,kendine has düşünce tarzları olan bu şehir sizi her anlamıyla hayran bırakan gerek şehir düzeni,gerek insanların tutum ve davranışları sizleri tam anlamıyla Avrupa şehrinde hissettirmeye her daim hazırdır.

Genellikle kışları çok soğuk yazları ise bir o kadar sıcak olan Varşova konum olarak Polonya’nın ortasında yer alır. Varşova’dan başka bir şehire gitmek İstanbullular için bir semtten bir semte gitmek gibidir. Nüfus olarak ve yüz ölçümü olarak Türkiye’yle kıyasla 2 katı düşük. Ben bu gezi rehberinde siz değerli okuyucumuza güzel anılar biriktirmek ve kaliteli zaman geçirmenizi diliyor ve Varşova Gezi Rehberi’ni paylaşıyorum. (Para Birimi:Zloty)

Havaalanından şehir merkezine gitmek çok kolay. Trenler,otobüsler ve taksiler emrinize amade 🙂

Varşova’da Mutlaka Gezilmesi Gereken Yerler

1-Old Town

Varşova Old Town
Varşova Old Town

Buraya gittiğiniz zaman kesinlikle eski binaları ve hala etkisini sürdüren tarih kokusunu hissedeceksiniz. Hala tarihi kalıntılarını koruyan Old Town çeşitli tarihi yapılarını ve izlerini sizlere göstermektedir. Şehir merkezinden Old Town‘a giderken yol üzerinde çeşitli hediyelik eşya dükkanları,dilediğiniz zaman oturup kahve içebileceğiniz çeşitli kahve dükkanlarının olduğu bir güzergah sizleri bekliyor.

2-Fryderyk Chopin Müzesi

Varşova Fryderyk Chopin Müzesi
Varşova Fryderyk Chopin Müzesi

Varşova’nın mutlaka gidip görülesi yerlerinden bir tanesidir. Klasik müziğe ilginiz varsa bu müze tam size göre. Chopin öldükten sonra kalbinin Polonya’da kalmasını ve kendi adına bir müze açılıp oraya konmasını vasiyet etmiştir. Kendisinin mezarı Fransa/Paris’tedir ama kalbi doğduğu yerde Varşova’dadır. Bu müze konum olarak ,,Stare Miasto” yani Old Town‘dadır

3-Lazienki Park

Varşova Lazienki Park
Varşova Lazienki Park

Konum olarak şehir merkezine yakın olan bu park tamı tamına 76 hektar büyüklüğünde. İçinde çeşitli cafelerin olduğu adeta cennet bahçesi diye tanımlayabileceğimiz bir park. Özellikle yaz aylarında gelmeyi planlıyorsanız her Pazar Chopin konseri olmaktadır.

4-Varşova Ayaklanma Müzesi

Varşova Ayaklanma Müzesi
Varşova Ayaklanma Müzesi

Polonya’nın nazilere karşı olan direnişini anlatan bu müzede sesli ve görselle adeta içindeymiş hissi uyandıran muhteşem bir müze.

5-Vistula Nehir Kenarı

Varşova Vistula Nehir Kenarı
Varşova Vistula Nehir Kenarı

Yaz aylarında nehrin kenarlarına kurulan açık barlar ve açık hava kulüpler sizlere en iyi hizmeti vermektedir. Nehrin diğer tarafı ise kumsal kumlarıyla donatılmış deniz kenarı süsü vermektedir.

6-Kültür-Sanat Binası(Palace of Culture and Science)

Varşova Palace of Culture and Science
Varşova Palace of Culture and Science

Varşova şehir merkezinin tam ortasında 231 metre yüksekliğindeki olan bu bina Sovyetler tarafından inşa edilmiştir. İçerisinde tiyatro-sinema salonu,2 tane üniversite ve çeşitli aktivitelerin yapıldığı bu bina gezip görülmeye değer.

Daha fazlası için takipte kalmayı unutmayın!

Author

Pek az özelliği olan melankoli ve süper kahramanlığa eğilimli bir adam.

28 Yorum

 1. Varşova ve Polonya’yı çok merak ediyorum. Şu savaş muhabbetleri bitse de gezmeye gitsek. Özellikle değiştirilmemiz hapishane ve kampları çok merak ediyorum.

 2. Buram buram tarih kokan bir Avrupa ülkesi.. Sizin anlatımınızla birlikte tarihi kalıntılarını koruyan Old Town şehrini görmek istedim.

  • Polonya her yeri ayri guzel. Tarihi binalar ve evler yuksek binalarin az oldugu gecilecek avrupa ulkerinin basinda geliyor.

 3. Varşova’ya gitmek gibi bir hayalım vardı. Makalenizi okudum. Fryderyk Chopin Müzesine gitmek gezmek istiyorum. Ayrıca eski yapılarını nasıl koruduklarını merak ediyorum gidip gezmek çok iyi olurdu. Umarım bir gün hayalime kavuşurum.

 4. Varşova’yı ve kampları çok merak ediyorum. Savaş nedeniyle bu sıralar plan yapamasam da en kısa zamanda gidip görmeliyim! 🙂 Bilgilendirici yazınız sayesinde gitmiş kadar olduk. Teşekkürler.

 5. Polonya ‘nın gözbebeği dedikleri, vistürl nehrininde çevrelediği tarih kokan bu şehir 2nci dünya savaşından sonra kendisini hızlı bir şekilde toplayan, çoğunluğu yahudi vatandaşların yaşadığı Sovyetlerin desteğini çok sonraları unutsalarda , tarih bu cephede Soğuk savaş döneminde hep Sovyetleri değerli görecek hep adamlar baştan yaratmış resmen şehri. Çok uzun yazarımda bu kadar yeter 🙂

  Özgün anlatımınızda güzel bir ruh katmış, tarih ve sanatın şehri Varşova ya .. Kaleminize sağlık

 6. Öyle çok gitmek istedim ki Polonya’ya. Covid bir yandan, diğer sağlık sıkıntıları bir yandan.. En sonunda fırsat bulup gideceğim artık. İyi bir rehber oldu bı makale bana. Teşekkür ederim.

 7. Polonyada çok fazla ırkçılık olmasına rağmen Varşova’da az olduğunu duymuştum. Güzel bir yazı olmuş Eline sağlık

 8. Varşova Vistula Nehir Kenarı, fotoğrafa bakarken sigara yaktım. Gidip görmek lazım buraları, güzel anlatım olmuş

 9. Abi çok soğuk memleket ya ben bu tür ülkeler yerine akdeniz tarafındaki ada ülkelerini daha çok seviyorum soğuk bana yaramıyor 🙂

 10. Bu rehber yayınınız sayesinde güzel bir yeri daha gezilecekler listeme ekledim, teşekkürler böyle yayınlar daha çok gelsin

 11. Güzel bir rehber olmuş, 2. dünya savaşından en çok etkilenmiş yerlerden bir tanesi gidip gezilir bence.

 12. dünyada bir çok yeri görmek gezmek gerek aslında buda insanların durumlarına göre değişir. Kimi insan doğduğu topraklardan başka yeri görmez iken kimisi ise dünyanın dört bir yanını gezme şansı elindedir. Keşke benimde olsa demek geldi içimden 🙂

Fikirlerinizi Merak Ediyoruz