İnternet üzerinden büyük bir dosya indirirken, çoğunlukla bilgisayarınızın uzun süreler açık kalması gerekebiliyor. Türkiye’deki internet hızlarınıda hesaba kattığımız zaman bu sorun neredeyse hepimizin yaşadığı bir durum. Ya gece alarmımızı kuracağız kalkıp bilgisayarımızı kapatacağız, ya da hiç uyumayacağız “ha indi, ha inecek” diyeceğiz. Sizi uykunuzdan etmemek ve bu problemi atlatabilmemiz için bu yazımızda sizlere Windows 10-11 bilgisayarınızı zaman ayarlı, otomatik şekilde kapatma işlemini nasıl yapacağınızı anlatacağız.

Çağımız gereği hemen hemen işlerimiz çoğunlukla bilgisayar üzerinden yapılmakta. Bu yüzden gece geç saatlere kadar bilgisayar başında oturuyor iseniz, sizer için Windows birçok kolaylığı beraberinde getiriyor. Bu kolaylıktan en çok dikkat çeken ise neredeyse hepimizin aradığı zaman ayarlı kapatma özelliğidir. Özellikle birtakım indirme işlemi yaparken bilgisayarınızı zaman ayarlı kapatma yöntemi ile istediğiniz saatte kapatabilirsiniz.

Eğer zaman içerisinde kapatma özelliği aktif etmezseniz bilgisayara ciddi sıkıntılar verebilirsiniz. Dizüstü bir bilgisayar kullanıyorsanız, hem pile hem de donanıma zarar verebilir. Masaüstü bilgisayarda ise donanımsal zararlar verebilirsiniz. Bu sorunlar ile karşılaşmamak için zaman ayarlı kapatma işlemini kullanabilirsiniz.

Eğer ki yok ben kapatmasamda olur diye bir şey aklınızdan dahi geçiyorsa bilgisayarınız çok ciddi sıkıntılar verebilirsiniz. Dizüstü bir bilgisayar kullanıcısıysanız, hem pile hemde beraberinde donanıma zarar verebilirsiniz. Masaüstü bilgisayar kullananlar hemen sevinmesin çünkü sizler de bilgisayarınıza donanımsal açıdan çeşitli zararlar verebilirsiniz. Bu tarz sorunlar ile karşılaşmamak için zaman ayarlı kapatma işlemini kullanabilir, sorunların önüne hemen geçebilirsiniz.

Windows 10-11 bilgisayarı zaman ayarlı kapatma!

Bilgisayarınızın istediğiniz bir saatte otomatik olarak kapanmasını sağlamak günümüz teknolojisi ile oldukça kolay. Bu işlemi gerçekleştirmek için aşağıda belirtmiş olduğumuz 3 adımı takip etmenizi öneriyoruz.

1. Windows + R tuşlarına basarak Çalıştır penceresine ulaşıyoruz ve komut istemcisine yani bilgisayarın kod merkezine ulaşmak için:  cmd yazıp Enter tuşuna basıyoruz.

windows 10 11 bilgisayari otomatik zaman ayarli kapatma - Windows 10-11 Bilgisayarı Otomatik Zaman Ayarlı Kapatma

2. CMD / Komut İstemcisi ekranında zaman ayarlı kapatma için tek yapmamız gereken “shutdown -s -f -t x”  komutunu girmek.

windows 10 11 bilgisayari otomatik zaman ayarli kapatma 1 - Windows 10-11 Bilgisayarı Otomatik Zaman Ayarlı Kapatma

3. “shutdown -s -f -t x” kısmındaki X yerine ise bilgisayarımızın ne kadar zaman sonra kapanmasını istediğimizi yazıp Enter diyoruz.

4. 1 Saat = 3600 Saniye 6 Saat = 21600 Saniye  1 Gün = 86400 Saniye yani 1 saat sonrasında otomatik olarak kapanmasını istediğimiz bilgisayarımız için yazacağımız komut shutdown -s -f -t 3600 şeklinde olacaktır.

 • 1 dakika: shutdown -s -t 60
 • 5 dakika: shutdown -s -t 300
 • 10 dakika: shutdown -s -t 600
 • 15 dakika: shutdown -s -t 900
 • 60 dakika: shutdown -s -t 3600
 • 2 saat: shutdown -s -t 7200
 • 4 saat: shutdown -s -t 14400
 • 8 saat: shutdown -s -t 28800
 • 12 saat: shutdown -s -t 43200
 • 16 saat: shutdown -s -t 57600
 • 24 saat: shutdown -s -t 86400

Yani 1 gün sonra kapanmasını istediğimiz bilgisayarımız için yazacağımız komut shutdown -s -f -t 86400 şeklinde olacaktır.

Bu yazımızda sizlere Windows 10-11 bilgisayarlarınızı otomatik zaman ayarlı kapatma yöntemini gösterdik.

Takıldığınız bir yer olursa yorumlar kısmından istediğiniz gibi soru sorabilirsiniz.

 

Author

Pek az özelliği olan melankoli ve süper kahramanlığa eğilimli bir adam.

Fikirlerinizi Merak Ediyoruz