Dünya üzerinde tatil cenneti olarak bilinen nadir ülkelerden biri şüphesiz Türkiye’dir. Aslında ülkemiz, tatildeyken ve gezerken yapılacak aktiviteler bakımından  oldukça fazla alternatife sahiptir. Örneğin İç Anadolu gezisinde olan birinin Nevşehir’i görmemesi düşünülemez. Nevşehir’de bulunan Kapadokya peri bacaları turunda yapılacak en güzel aktivite kuşkusuz balon turu yapmaktır.

Her yıl dünyanın dört bir tarafından yerli ve yabancı turist ağırlayan Kapadokya, henüz gün doğmadan yapılan balon turuna ve manzaraya hayran kalmamak mümkün değildir. Akdeniz bölgesinde gezi yapan biri ise eğer biraz da adrenalin tutkusu var ise Babadağ paraşüt aktivitesi, ölü denizi yukarıdan seyretmek isteyen macera severleri bekliyor. Gezi, tatil ve spor üçlüsünü bir arada yaşamak isteyenlerin ilk tercihi tabi ki Yamaç paraşütüdür.

Akdeniz’den Sonra Karadeniz Aktiviteleri

Akdeniz gezisi sırasında Antalya, Demre ilçesinde bulunan Kekova adası, görsel estetiğe önem verenlerin vazgeçilmez adresidir. Gezerken yapılacak aktivitelerin başında gelen Kekova adasına gidenler ayaklarının altında camdan tekne turuna hazır olsunlar. Turistlerin en çok tercih ettiği cam tekne aktivitesinin yanı sıra kano ile denizde süzülmekte gezi severlerin en çok sevdiği aktivitelerdendir.

Karadeniz turunda ise doğada gezi yapmayı sevenlerin bir numarası hırçın akarsularda rafting yapmaktır. Her yıl yüzlerce adrenalin tutkununu ağırlayan Karadeniz Fırtına deresi, hırçın sularında rafting yapanları keyifli ve macera dolu anlar yaşatıyor. Son yıllarda oldukça yaygın olan rafting doğa tutkunlarının en büyük tercihidir.

Türkiye Gezerken Yapılacak Aktiviteler 

Türkiye Gezerken Yapılacak Aktiviteler 
Türkiye Gezerken Yapılacak Aktiviteler

Ülkemizin her bölgesi aslında turizm bölgesi olduğu için gezerken yapılacak aktiviteler oldukça fazladır. Örneğin Adıyaman’da gezen biri mutlaka Nemrut dağında güneşin batışını izlemelidir. Mardin’de birbiri içine geçmiş labirent sokaklarda gezmek, Denizli’de kaplıca ve Pamukkale’de antik havuzda yüzmek adeta eşsiz bir deneyim olacaktır. Çoruh nehrinde ve Kastamonu Valla kanyonunda rafting, İzmir Efes antik kentine 4000 metre yükseklikteki küçük uçaklardan izlemek yapılacak aktiviteler arasında ilk sıralardadır.

Bunların dışında gezerken Ağrı dağının zirvesine çıkmak, Van  gölünde balık tutmak, Erciyes’te kayak, Doğu ekspresi ile karla kaplı bozkırlarda yolculuk, İzmir Çeşmede sörf, Antalya Kaş’ta dalış yapmak, Eskişehir’de Porsuk çayında vapura binmek yapılacak en keyifli aktiviteler arasında yer alır.

Böylece Türkiye’de Gezerken Yapılacak Aktiviteler konusuna değinmiş olduk. Daha fazlası için takipte kalmayı unutmayın!

Author

Pek az özelliği olan melankoli ve süper kahramanlığa eğilimli bir adam.

3 Yorum

  1. cennet gibi ülkemiz var ama keşke herkes bu ülkeyi dilediği gibi geçim derdi olmadan gezebilse. daha tatile cıkmadan 2 sene öncesinde para biriktirmeye başlamasak mesela.

  2. Türkiye2nin her bir kçşesi cennet te. Ne gezecek vaktimiz nede paramız var. Kendi ülkemizi bile gezmek artık hayal oldu. Ancak bulunduğumuz şehiri gezebiliyoruz. Gerçi İzmir de yaşıyorum onu bile gezme zor iş olmaya başladı

Fikirlerinizi Merak Ediyoruz